Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Άρης - Παμβοχαϊκός 2-3

Θεωρούνταν και όχι άδικα ως ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια για την συνέχεια και για τους δύο, καθώς από την μία ο Άρης μετά τις συνεχόμενες ήττες έχει βρεθεί σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, ενώ και ο Παμβοχαϊκός βρίσκεται στην ζώνη των πλέι άουτ. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν μέσα στην Μίκρα των Κορίνθιων με 2-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησαν με 3-2 (25-21, 27-25, 25-27, 22-25, 11-15), παίρνοντας μια σημαντικότατη νίκη.
Μια νίκη που τους δίνει το δικαίωμα να ελπίζουν ακόμα και σε απευθείας σωτηρία, καθώς η διαφορά τους από τους Θεσσαλονικείς μειώθηκε στους δύο βαθμούς. Στον αντίποδα τα πράγματα για την ομάδα του Βαγγέλη Κουτσονίκα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα και μάλιστα αν την Δευτέρα ο Παναθηναϊκός επικρατήσει της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, θα βρεθούν για πρώτη φορά φέτος στην ζώνη των πλέι άουτ και θα πρέπει να προσέξουν πάρα πολύ στην συνέχεια για να μην κινδυνέψουν με υποβιβασμό.
Όσον αφορά τον αγώνα στην Μίκρα, ήταν πάνω-κάτω ίδιος, καθώς στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι πήραν το ένα σχετικά εύκολα και το δεύτερο στις λεπτομέρειες, για να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι κατακτώντας αυτοί το τρίτο στις λεπτομέρειες και το τέταρτο σχετικά εύκολα. Στο πέμπτο και τελευταίο οι Βραχατιώτες έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και στο ντεμπούτο του Γιώργου Κλαρούδα στο πάγκο, πήραν μια μεγάλη νίκη.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντόκιτς με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ποτόσνικ και Κανέλλος με 16 και Χρήστος Παπαδόπουλος με 12. Για τους ηττημένους ο Αρμενάκης είχε 22, ο Κυριακίδης 16 και ο Παπαδημητρίου 10, αλλά δεν έφτασαν για να έρθει η νίκη.
Τα σετ: 2-3 (25-21, 27-25, 25-27, 22-25, 11-15)
*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων
ΆΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 87% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 7 (1/4 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου 10 (8/19 επ, 2 μπλοκ, 89% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (16/41 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 44% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/9 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 20% άριστες)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Ποτότσνικ 16 (14/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ - 31% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/2 επ), Κουζούνης 7 (7/18 επ, 77% υπ - 46% άριστες), Ντόκιτς 20 (18/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 16 (12/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 86% υπ - 25% άριστες), Κράουσε 2 (2/3 επ), Παναγ. Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ, 92% υπ - 42% άριστες).
Κουτσονίκας: «Θέλουμε τέσσερις πόντους για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ»
Ο προπονητής του Άρη Βαγγέλης Κουτσονίκας δήλωσε: «Είχαμε δύο καλά σετ και κάπου στα μισά του τρίτου χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Δεν είχαμε καλή υποδοχή με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να έχουμε καθόλου πρώτο χρόνο. Δε γίνεται συνέχεια να παίζεις από τα άκρα. Πρέπει να παλέψουμε και θέλουμε τέσσερις πόντους στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ».
Κλαρούδας: «Ένα ακόμα βήμα για την παραμονή»
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Κλαρούδας είπε: «Ψάχναμε να βρούμε μία καλή νίκη για να φύγει το άγχος. Η ομάδα έχει κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχε ο Παναθηναϊκός στον Α΄ γύρο. Στα δύο πρώτα σετ χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Ο αγώνας κρίθηκε στο δύσκολο σέρβις που κάναμε προς το φινάλε του αγώνα αλλά και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Επίσης είχαμε και καλό μπλοκ. Είναι πολύ σημαντικό που γυρίσαμε τον αγώνα από 2-0 σετ. Κάναμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή μας»

Πηγή: gazzetta.gr