Παρασκευή 16 Μαΐου 2014

Άνετα και το δεύτερο βήμα

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε και πάλι την παραμικρή δυσκολία να επικρατήσει του Πανιωνίου, με 84-58 στο ΣΕΦ.

Στο δεύτερο ημιτελικό αγώνα των φετινών πλέι οφ της Basket League ΟΠΑΠ οι Πειραιώτες έκαναν και πάλι επίδειξη δύναμης απέναντι στο συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που ούτε τώρα κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό. Με χαρακτηριστική άνεση έκαναν το 2-0 και πλέον θέλουν άλλη μία νίκη, με το επόμενο ματς να γίνεται στη Δευτέρα (19/05, 18.00) στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, για να εξασφαλίσουν με «sweep» την παρουσία τους στους τελικούς.

Ωραία θέαμα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο πρώτο ημίχρονο οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο, με το εναρκτήριο δεκάλεπτο να λήγει με 28-21 και το ημίχρονο με 47-33, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχουν ποσοστό ευστοχίας πάνω από 50% (9/16 δίποντα, 8/16 τρίποντα), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/21 και 5/12. Οι Πειραιώτες είχαν λιγότερα λάθη από τους αντιπάλους τους, 4/4 αιφνιδιασμούς και πρώτο σκόρερ το Ματ Λοτζέσκι με 11 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό από το πρώτο μέρος είχαν ήδη οι Περπέρογλου και Σπανούλης. Από τον Πανιώνιο, μόνο ο Μίλμπουρν είχε δέκα πόντους, αλλά με μέτρια ποσοστά ευστοχίας.

Σε επιθετικό μονόλογο μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +22 (66-43) και καθάρισε οριστικά την κατάκτηση του ροζ φύλλου, αφού ήταν φανερό πως οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του. Αμφότεροι οι προπονητές μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν άπαντες. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Στράτος Περπέρογλου με 16 πόντους, ο οποίος είχε και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι τελείωσε με 14 πόντους, ο Γιώργος Πρίντεζης με εφτά ριμπάουντ, όπως και ο Μπράιαν Ντάνστον, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης και ο Μάρντι Κόλινς είχαν από πέντε ασίστ. Από τους ηττημένους ο Λάντον Μίλμπουρν είχε 14 πόντους, αλλά με 5/13 σουτ εντός παιδιάς, πέντε ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Διαιτητές: Τανατζής, Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας
Δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-43, 84-58.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 3, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 16 (1), Παπαπέτρου 5, Σλούκας 8 (2), Κόλινς 5, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (4), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 7 (1), Σταμάτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 8 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας, Μπατής 10, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.

Πηγή: newsbomb.gr